Depresyon Üzerine

Posted on Updated on


Olduğu yerden ileri gidemeyenler için depresyon işin kolay tarafı. bir adım atamayan insan geçmişte bir yere takılıp aynı yerde dönmeye başlar. özünde kendini değersizleştirir. sonrası için gücü olmaz, hiç bir şeyi hak etmemektedir. kendine bunu öyle kabul ettirir ki çevresi de artık buna inanmaya başlar. halbuki depresyon öncesi ile sonrası arasında hayat aynıdır. değişen tek şey kişinin kendindeki kabulleridir. bardak dolu mu boş mu en basit örneği. gördüğün gibi o bardak. karamsar kişi yarısı boş der. depresyondaki kişi yarı boş, bardaklar zaten hep yarım, her şey yarım, hiç bir şey tam olmayacak ve hep böyle kalacak diye düşünür. kıstaslar ya hep ya hiçe göre yapılmaya başlar. renkler siyah ve beyazdır. tercihler ya uçtadır ya hep karasızdır. aradaki renklerle, seslerle geçişler mümkün olmaz. dediğim gibi tamamen kafadaki fikirle ilgili. içte taşınan his sadece bunun yansıması. kişi duygulara takılıp onları derinleştirmeye başlar. içine girip tam olmayan her şeyi tamamen eksik görmeye başlar. halbuki belki en tam hali, en doygun ve en lezzetli hali o ve o bunu göremez. mümkün de değildir. ileri kademelerde her şey daha tatsız, bakışlar da boş ve fikirler son derece karanlık olur. can bile yük gelebilir ki bu en ileri safhası zaten. bu girilen ve ilerlenen yol kişinin tamamen kabullerine sıkı sıkı sarılıp gerçeklik kontrastını kaybetmesinden kaynaklanır.

depresyon kolay çıkılacak bir şey değlidir. ama istenmeden çıkılabilmesi de mümkün değildir. karamsar hal, içindeki bütünlükle liman gibi gelir ve kişi bunun farkına varmak zorundadır. orada kalması mümkün değildir. kısa süreli depresyon belki iyi bile denebilir, kişi sonrasında kendini daha güçlü ve değerli görmeye başlayabilir. tabi sıklıkla tekrarlanmıyor olması gerekir.

ya hep ya hiçe gitmemeli, işin sonunu kesin kötü olacak diye maskeli görüşle görmemeli, aynı yerde takılmaktan uzaklaşılmalır. her şeyi güncel tutmak iyi fikir aslında. eski şarkılar dinlenmemeli, düşünceye saracak yerlere gidilmemeli. giyime para harcanabilir. özde iyimser telkinler ve mantıklı dayanakları can simidi gibi yüzeye çıkarmaya başlar.

depresyon… ruhsal bozukluk veya duygu bozukluğu değil. tamamen düşüncelerle ve kabullerle ilgili. girmek gerçekten zordur, işin kolayı desek de o hadde gelebilmek zordur. başta kolay dediğim, o sınırda depresyona sarılması. iç kasıntılar, görme bozuklukları, normalin çok altında veya çok üstünde uyku süreleri, içinden bolca konuşma, dıştan dile dökememe beraberinde asabiyet ve amacını terkeden sözlerle ifadeler… en kötüsü dalgınlık. uzaklara uzun bakışlar içinde yüzlerce girdabı barındırır.

şu var ki çok ileri safhası hariç bu hal, kendi içinde aslında son derece tutarlı ve aşırı üretken bir haldir. fikirlere inanmak, arkasında durmak, kararlı kalmak kendi içinde bütün duygu yoğunluğu yağlar. fikirlerde derinliği ve ifadelerde karamsar da olsa cazibeyi getirir. kişi belki ve hatta çok çok büyük ihtimalle iyi günlerinde fikirlerinde bu kadar tutarlı ve kararlı olamıyordur. olsa zaten bu hale gelmezdi, buralarda kalmak da istemezdi.

insan bu fikirlere öylesine bir hışımla ve korkuyla sarılır ki, ileri safhada hücelerine kadar sarar, bir anda kemikleşir, zihininden silmesi belki çok çok uzun sürer.insan kendini kendisi yapan fikir, kabul ve refleksleri o anki yaşına gelene kadar zaman içinde kazanır. depresyon halinde içine girdiği farklı fikir bulutunu ve beraberinde edindikerini ise çok kısa zamanda kazanır ve bunlardan sıyrılması eski haline dönebilmesi ters oranda yavaş olur.

depresyon farklı bir dünyadır. normal insan izlediği en acıklı filmde bile bunu hissedemez. girmesi bi dert çıkması ayrı bi derttir. çıkmaya çabalama içinde bulunmak kadar zordur.

*

[jemandinderTR]
020911

Reklamlar

Diyecek en az bir şeyim var:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s