Birandayerlebir

Posted on Updated on


birandayerlebir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tepetaklak da deneblir, çakılmak da…

Birandayerlebir’in tanımı “aniden, kısa ve hesapsız zamanda, altüst eder şekilde gelişen” şeklinde olabilir. Bu şekilde yeknesak yazılmaz elbette, ama hayattaki tekrarı onu bu şekilde, tamlamadan çok bir isme dönüştürebilir.

beklenmedik zamanda” ve “beklenmedik şekilde” diye bir genelleme yapmak doğru olmaz. Pekala ikisi de bekleniyor olabilir. Terimin çarpıcı havası kişinin, ne olduğunu anlayamadan olup bitivermesinden gelir. Beklentilerden bahsetmez.

İnsan bazen bilerek ve isteyerek, kendia ayaklarıyla giderek birandayerlebir olur. İlle de bir mantık çemberine sokmaya gerek yok. Sonuçların arasında pekala bu çarpıcı durum da vardır ve bile bile, diğer sonuçların yüzü suyu hürmetine, saygı ve görev bilinci ile durumun üstüne gider, sonunda da kötü ve yüksek ihtimalle birandayerlebir olur. O, kabullerinin kahramanıdır, erdemlenrinin neferidir.
Veya, bütün kötü ihtimaller yanında, olabilecek tek bir iyi ihtimalin peşinden yalınayak koşarak, bütün ümitsiz gerçekliğini örten bir kör ummayla bu yola girebilir.

İlki muhakkak ki vefa, kadirşinaslık veya aklıma gelmeyen başka bir erdem sonucu gelişir. Garip olan ikincisi.

Bu, kendi yalanlarına inanacak kadar çaresiz birinin hayata tutunmak için veya tam tersine hayattan kopmak için edindiği refleks olabilir. Bir ucu hayallere, diğeri vazgeçememeye, bir başkası bağımlısı olunan bi hisse, belki bir başkası tamamen korkuya…  dayanır. Evrensel erdemlere değil, açıklanamaz bir şekilde bu birandayerlebir oluşa koşar insan. Bunun olabileceğine alışmak, işkenceye uğrayanın acıya alışması gibi. Kendini bu fikre alıştırır, zaman geçtikçe bu acı tadın müptelası eder. Bir tek iyi ihtimali çevrelen onlarca kötü ihtimalin arasında koşar. O iyi ihtimalin varlığını bilmek, bütün kötü sonlara alıştırır, yavaş yavaş sevdirir de. Bunun için işkence tam günlük etkinlik değildir. İşkenceciler yorulduğu için değil, esiri acıya alışmasın diye dinlenmesine izin verir. Bu şekilde eziyet veren bir eylemdir, sürekliliği esiri tatmine götürür.

Bir yerden sonra uçurumdan atlamak gibidir. Koşar, koşar, koşar… ileri zıplayarak kollarını açar huzurla, veya kollarını serbest bırakır gevşeyerek, kendini yer çekiminin ve yerin bu çekime tepksinin her şeyi halledeceğinden emin boşluğa bırakır. Koştuğu şey ufuktaki güneş değil, günbatımı manzarlı uçurum düşüşü olur.

Kafasında dönüp dolaşan fikirleri günlerce, aylarca yaşar…
Düşüşü bir kaç saniye…
bir anda yerle bir olur, birandayerlebir fikrinin gerçeteki kaşılığıyla.

Reklamlar

Birandayerlebir” için bir yanıt

    […] her şeye rağmen bir gönül harbinden çıkılmışsa , kişinin kafasını dağıtıp kendini toplamasında […]

Diyecek en az bir şeyim var:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s