Sofralarda Yaşıyoruz

Posted on Updated on“Can boğazdan gelir” derler, doğrudur.
“Aynı yerden de gider” diye devamı söylenmiştir yemekle pek arası olmayanlarca, yahut çok yiyenlere laf vurduranlarca. Bu da doğru.

Bilirsiniz, kültürümüzde sofraların ayrı bir yeri var. Yemek bahane belki ama ince ince uğraşıp güzel yemekler ikram etmek de ayrı bir meziyet. İnsanları bir araya toplamanın en kolay yolu yemek vermek. O zaman davet daha muteber oluyor.

Düşünün… Bayramdayız şu anda, bayram sofrası var. İlk gün hep beraber bayram sofrasına oturuluyor. Adet üzere çokca uğraşılıyor. Börekler, çörekler, tatlılar… Gelen giden için de sofra sürekli hazır, bilimum ikramlarla birlikte.

Başka ne sofralarımız var?

Düğün sofrası, asker sofrası, sünnet sorası, iftar sofrası, veda sofrası, hoş geldin sofrası, bebek sofrası, cenaze sofrası, mahalle sofrası… devamını getirebilirsiniz.

Hayatımızda önemli-önemsiz pek çok şeyin bir sofrası var. Bir ucundan yemeğe bağlayıvermişiz. Kimi yapıldığı zamanla kimi de yapıldığı etkinlikle anılıyor. Çoğunun da kendine has olmazsa olmaz yemeği oluyor. Düğün çorbası, sünnet pilavı, bebek tatlısı, cenaze helvası gibi…

Kimi zaman da sofraya bahane olacak önemsiz şeyler buluyoruz. Maksat bir araya gelmek. Kimi yerde muhabbet sebebi, kimi yerde ele güne karşı güç gösterisi, kimi yerde fakir-fukaraya doyma sebebi. En uzun iftar sofrası denemelerini hatırlayın.

Her ne olursa olsun, evet, can boğazdan geliyor.
Bizim aklımız, fikrimiz, çoğu şeyimiz boğazdan geliyor.

Bölge bölge ayrı mutfaklara sahibiz. Sadece Hamsi balığından kırk çeşit yemek çıkaran mutfak kültürümüz var. Erkeklerimizin hiç bilmeyeni bile en kötü ihtimalle menemen yapabiliyor ki o da uğraştıran, püf noktası olan bir yemektir.

Eh, Biraz da ehlikeyifiz. İmparatorluk geleneği nedir biliyoruz dedelerimiz sağolsun. Misafirperveriz de. Tanrı misafiri kısmetiyle gelir, sofrası hemen hazır edilir. En azından metropolleşip apartman dairelerine tıkılmadan önce bunu bliiyorduk.

Bu her şeyin bir ucunu yemeğe bağlayan mahir yanımız, ataerkil geleneğimizin “gizli anaerkil yanından” olsa gerek, bu konuda iyiyiz.

Velhasıl, sofra bizim işimiz.
Hazırlaması da, ağırlaması da, yemesi de.

Reklamlar

Sofralarda Yaşıyoruz’ için 2 yanıt

    benilhamperisi said:
    Kasım 13, 2011, 03:44

    Tebrikler, blogunuz gerçekten güzel. Böyle yazılara, ve böyle yazıları yazabilen insanlarin olmasına, seviniyorum!

Diyecek en az bir şeyim var:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s